Uppdaterad 2021-08-18 10:46:30 18 augusti 09:58, Naturkatastrof, Gävleborgs län

NordenBladet — Polisen får just nu in flera samtal om vägar som ger vika efter de stora regnmängderna i Gävleborgs län.
Polisen uppmanar därför boende i Gävleborgs län att inte ge sig ut i trafiken om man absolut inte måste. Polisen uppmanar också resande att inte åka till Gävleborgs län. Detta på grund av större vattensamlingar och risk för vägras.
Klockan 09:21, Hudiksvall
I Tosätter (Enånger) har en väg gett vika och bilister har tvingats att bromsa för att inte åka med i raset. Både polis och räddningstjänst är på plats och skadorna på vägen förvärras hela tiden.
Klockan 09:58, Gävle
Polisen får samtal att delar av Bönavägen i Engesberg, strax norr om Gävle, håller på att ge vika. Enligt anmälaren har asfalten om en sträcka på 10-15 meter börjat kana iväg. Polisen har upprättat kontakt med Gävle kommun och gatukontoret.
Klockan 10:25, Gävle
På Kungsbäcksvägen i Gävle har jordmassor börjat släppa.

Vägar rasar på grund av de stora regnmängderna.

Källa: Polisen.se


Tags assigned to this article:
Polisens NyheterSverige





High quality & nature friendly luxury cosmetics from Scandinavia - ElishevaShoshana.com

Copyright © NordenBladet 2008-2022 All Rights Reserved.
Skandinaviska / Nordiska nyheter och information på svenska.
Scandinavian / Nordic news and info in Swedish.
Nordic News Service & Link Directory