Uppdaterad 13 april 10:15: 13 april 08:04, Trafikolycka, Norrköping
NordenBladet — 07.57 SOS-larm till polisen om trafikolycka på Norra Promenaden i Norrköping. Enligt uppgifter till SOS ska en person ha blivit påkörd.
08.03 två polispatruller är framme på olycksplatsen.
08.50 polisen har påbörjat en förundersökning om vållande till kroppsskada. En lastbil och en elsparkcykel som är inblandad i trafikolyckan har tagits i beslag.
09.29 Norra promenaden är fortfarande avstängd för fordonstrafik men spårvagnar kan passera. Den drabbade är mycket allvarligt skadad.
10.12 som skrivits ovan kommer den allvarliga olyckan att utredas av polisen. Några vittnen har polisen fått kontakt med men det är angeläget att fler vittnen, som ännu inte talat med polisen, tar kontakt med polisen på 114 14 eller via polisens tipsformulär på hemsidan.
Källa: Polisen.se

High quality & nature friendly luxury cosmetics from Scandinavia - 