Extra resurs till bilträff

NordenBladet — Polisen i Västmanland förstärker bemanningen med anledning av spontant uppkomna bilträffar.

Polisen i Västmanland har förstärkt bemanningen för fredagskvällen och kommer att arbeta inriktat mot spontana bilträffar som på senare tid arrangerats bland annat på Hälla. Målet är att upprätthålla allmän ordning och säkerhet.
– Det är viktigt att tänka på att de här arrangemangen inte bara är vanliga bilträffar. Det förekommer exempelvis ofta våldsbrott och alkoholkoncentrationen är ofta hög, säger Sara Ekström, LPO-chef i Västerås.
Polisen hoppas att eventuella besökare följer Folkhälsomyndighetens rekommendationer för att inte sprida onödig smitta som kan riskera människors liv och hälsa.

Nyhet från
Polisen

Publicerad 16 oktober 2020 17:02

Polisen i Västmanland förstärker bemanningen med anledning av spontant uppkomna bilträffar.

Källa: Polisen.se


Tags assigned to this article:
Polisens NyheterSverige





High quality & nature friendly luxury cosmetics from Scandinavia - ElishevaShoshana.com

Copyright © NordenBladet 2008-2022 All Rights Reserved.
Skandinaviska / Nordiska nyheter och information på svenska.
Scandinavian / Nordic news and info in Swedish.
Nordic News Service & Link Directory