NordenBladet – Nya uppgifter visar att endast 65 procent av norska förskolor lever upp till lagkraven för pedagogisk personal. Utbildningstidskriften Utdanningsnytt har sammanställt en översikt över personalläget i landets fylken och kommuner. Rapporten baseras på färsk statistik från det norska Utdanningsdirektoratet.
Översikten visar att situationen är sämst i fylket Akershus, som ligger runt Oslo i östra Norge. Där uppfyller endast 39,7 procent av förskolorna kraven på pedagogisk personal.
Däremot går det betydligt bättre i fylket Agder i södra Norge. Där lever hela 94,6 procent av förskolorna upp till de gällande kraven.
Upprepade dispenser är ett problem
Norska förskolor måste varje år ansöka om dispens om de inte kan fylla kraven på pedagogisk kompetens. Många förskolor lämnar in sådana ansökningar år efter år. Samtidigt finns det vissa verksamheter som helt låter bli att ansöka om dispens.
Uppgifterna tyder på att bristen på pedagogisk personal är ett fortsatt allvarligt problem i landet. Dessutom är de regionala skillnaderna mycket stora.
Svårt att nå målen till år 2030
Färska forskningsdata visar att Norge har ett ambitiöst mål för framtiden. Man vill att andelen anställda med förskollärarutbildning ska nå 60 procent senast år 2030. Om den nuvarande trenden fortsätter blir detta mål dock mycket svårt att nå.
Professor Thomas Moser vid Universitetet i Stavanger betonar allvaret i situationen. Han menar att det krävs omfattande åtgärder för att både rekrytera nya medarbetare och behålla de befintliga. Utan dessa insatser blir det svårt att nå det uppsatta målet.
Färre unga väljer förskolan
Under år 2023 var endast 49,2 procent av de anställda i förskolorna kvalificerade förskollärare. Det är första gången sedan år 2004 som siffran faller under 50 procent. Samtidigt har andelen nyutexaminerade som börjar arbeta direkt i förskolan minskat.
Tidigare började över 80 procent av de nyutexaminerade arbeta inom yrket direkt. Under år 2023 hade den siffran sjunkit till 30,7 procent bland dem upp till 23 år.
Enligt forskarna handlar problemet inte bara om tillgång på jobb. Istället handlar det om att unga i allt lägre grad vill arbeta i förskolan. Dessutom leder viss vidareutbildning till att lärare lämnar sektorn helt. Därför betonar experterna att både utbildnings- och arbetsvillkor måste förbättras. Det är avgörande för att förskollärare ska vilja välja yrket och stanna kvar i det.
Omslagsbild: NordenBladet
Fler norska nyheter på svenska
Norge: Lillestrøm betalade ut över 240 000 kronor i bonus för oanmäld sjukfrånvaro













