NordenBladet — Ett grovt brott har under natten inträffat på Mariehem Umeå. Det rubriceras som mord.
Initiala utredningsåtgärder pågår. Flera polispatruller jobbar med ärendet. Hundpatruller och tekniker.
Polis har spärrat av ett område, genomför förhör med personer, brottsplatsundersökning.
Det bedöms vara en Isolerad händelse.
För att ej påverka pågående utredning kommer inga mer uppgifter att lämnas i nuläget.
Uppdaterad kl 07:50
Klockan 01:56 inkom larm om en skadad person på Mariehem i Umeå. Skadorna är tillfogade med ett tillhygge och händelsen inträffade utomhus på Mariehem.
Personen förs till sjukvård, men avlider. Den avlidne personen är en man i 30-årsåldern. Anhöriga är underrättade.
En förundersökning gällande misstänkt mord har inletts. Det finns i nuläget ingen misstänkt eller frihetsberövad.
Det är fortfarande tidigt i förundersökningen och polisen arbetar brett och förutsättningslöst. Initiala utredningsåtgärder pågår fortfarande, till exempel sker olika informationsinhämtande åtgärder som förhör och platsundersökningar. Polisens tekniker undersöker brottsplatsen, som är avspärrad.
Polisen är återhållsam med detaljer för att kunna genomföra en så rättssäker förundersökning som möjligt. Det ska bland annat hållas förhör med vittnen och polisen vill säkerställa att dessa vittnen är så opåverkade som möjligt.
I nuläget finns inte mer information att lämna.
Uppdaterad kl 16:23
En man i 20-årsåldern grips i Umeå på förmiddagen, han är misstänkt för mord. Mannen förhörs och åklagare beslutar om att anhålla honom. Mannen är nu anhållen skäligen misstänkt för mord och ärendet leds av åklagare. Polisens avdelning för grova brott i Västerbotten ansvarar för utredningen.
Avspärrningarna på Mariehem i Umeå är hävda efter att polisens tekniker har undersökt brottsplatsen och området dokumenterats med hjälp av UAS (drönare). Resultaten från undersökningar som gjorts ska analyseras och bearbetas.
Polisen fortsätter att arbeta med diverse utredningsåtgärder, bland annat med dörrknackning i området och med förhör.
Informationsinhämtning pågår och polisen ber allmänheten om hjälp. Om du har tips gällande ärendet och/eller har gjort iakttagelser vid klockan 01:50 på Mariehem i Umeå natten till i dag ber vi dig kontakta polisen på 114 14. Du kommer till ett talsvar där du anger ”tips” för att komma vidare. Det går också att tipsa polisen via webben. Se länk nedan.
För tillfället finns inte mer information att lämna.
Uppdatering måndag 9 oktober klockan 11:09:
Utredningsarbetet gällande det misstänkta mordet på Mariehem fortsätter under måndagen. Bland annat ska den man i 20-årsåldern som anhölls under söndagen förhöras på nytt tillsammans med sin försvarare.
Stora resurser används i arbetet, bland annat utförs dörrknackningar, förhör, brottsplatsundersökning samt tekniska undersökningar.
Polisen kommer också att ha resurser som arbetar trygghetsskapande på platser där det kan finnas behov.  
Informationsinhämtning pågår och polisen ber fortsatt allmänheten om hjälp. Om du har tips som kan sättas samband med ärendet och/eller har gjort iakttagelser vid klockan 01:30-02:00 på Morkullevägen på Mariehem med omnejd natten till söndagen ber vi dig kontakta polisen på 114 14.Du kommer till ett talsvar där du anger ”tips” för att komma vidare. Det går också att tipsa polisen via webben. Se länk nedan.
Olle Andersson, chef för utredningssektionen i polisområde Västerbotten, finns tillgänglig för mediefrågor gällande utredningen idag mellan klockan 14:00-15:00. 
Michael Rystedt, lokalpolisområdeschef i Umeå, finns tillgänglig gällande trygghetsfrågor i dag mellan klockan 12:00-13:00. 
Uppdatering måndag 9 oktober klockan 19:32:
Den man i 20-årsåldern som tidigare anhållits skäligen misstänkt för mord har nu släppts och försatts på fri fot.
Det finns i nuläget ingen annan misstänkt för brottet.
Uppdatering tisdag 10 oktober kl. 12.39
Polisens avdelning för grova brott arbetar vidare i utredningen med full kraft. Det pågår ett stort antal utredningsåtgärder, som förhör, dörrknackning, bearbetning och analys av säkrade spår och gjorda beslag.
Personen som har varit anhållen och som släpptes under gårdagen är fortsatt intressant för utredningen, misstankarna kvarstår men detta kan komma att ändras.
I nuläget finns ingen frihetsberövad i ärendet.
Informationsinhämtning pågår och polisen ber fortsatt allmänheten om hjälp. Om du har tips som kan sättas samband med ärendet och/eller har gjort iakttagelser vid klockan 01:30-02:00 på Morkullevägen på Mariehem med omnejd natten till söndagen ber vi dig kontakta polisen.Det kan exempelvis handla om att du har sett någon person – till fots eller på/i fordon, att du hört ljud som till exempel röster, motorljud, eller annat. Oavsett vad du sett eller hört ber vi dig kontakta polisen, du behöver inte göra en bedömning av värdet av dina uppgifter – det gör polisen.
Polisen ber också att de personer som har en privat kamera som kan ha gjort inspelningar under natten mot söndagen den 8 oktober att höra av sig till polisen så snart som möjligt.
Du kan kontakta polisen på telefonnummer 114 14, då kommer du till ett talsvar där du anger ”tips” för att komma vidare. Det går också att ta kontakt med poliser du träffar, komma in till polisstationen och att tipsa polisen via webben.
För närvarande finns inte mer information att lämna.
Uppdatering tisdag 10 oktober 15:50
Den man som tidigare varit anhållen som skäligen misstänkt är nu helt avförd som misstänkt i ärendet. Läs Åklagarmyndighetens pressmeddelande via länk nedan.
Åklagare eller polis kan inte lämna några ytterligare kommentarer om ärendet i nuläget.
Uppdatering onsdag 11 oktober, klockan 10:30:
Under gårdagen frihetsberövades två personer, de sitter nu anhållna skäligen misstänkta för mord. Personerna har tilldelats försvarare och förhör kommer att hållas under dagen. Polisen fortsätter att arbeta vidare med utredningen av ärendet.
Olle Andersson, chef för utredningssektionen i polisområde Västerbotten, finns tillgänglig för mediefrågor gällande utredningen idag mellan klockan 13:30-14:00. Han nås på nr: 070-2579865

Mord i Umeå

Källa: Polisen.se