NordenBladet — Poliserna som är på plats kommer arbeta med att ta reda på vad som har hänt samt att anpassa trafiken förbi olycksplatsen. Olyckan har skett i södergående riktning och ungefär två kilometer norr om trafikplatsen Rösa.
I samband med att ambulanshelikoptern var på olycksplatsen var trafiken på E18 avstängd i båda riktningarna. Under det arbetet som sker på platsen kan trafiken vara påverkad förbi olycksplatsen. Två personbilar kommer bärgas från platsen.
Uppdatering klockan 15:53
De två fordonen är bärgade från platsen. Polisen är klar med sitt arbete och har lämnat platsen. I och med att bärgningen är avklarad påverkar inte olyckan trafiken längre.

En person fördes till sjukhus med ambulanshelikopter och två andra med ambulanser efter olyckan södergående på

Källa: Polisen.se