Gemensam pressträff om arbetet med Malmöforumet

NordenBladet — Polisen, Malmö stad och Skånetrafiken berättade om det förberedande arbetet och hur det kommer att påverka Malmöborna.

Ett stort antal poliser kommer att befinna sig i Malmö för att arbeta med säkerheten kring Malmöforumet, som genomförs den 13 oktober på Malmömässan. Arbetet med säkerheten kommer att påverka både de som bor i Malmö och besökare på flera sätt. Bland annat kommer det att bli störningar i trafiken och flera områden kommer att spärras av.
Polisen samverkar med bland annat Malmö stad, Skånetrafiken och andra myndigheter för att säkerställa att störningarna blir så få som möjligt samtidigt som säkerheten hålls på högsta nivå. På tisdagsförmiddagen hölls en gemensam pressträff för att berätta om det förberedande arbetet.
–  Vårt ansvar i detta är att säkerställa att Malmöforumet kan genomföras på ett tryggt och säkert sätt. Vi värderar och bedömer både helheten och alla delar av evenemanget för att samhällspåverkan och inskränkningar ska bli så få, så små och så korta som möjligt, sa polisens kommenderingschef Mattias Sigfridsson vid pressträffen.
Pressträffen i sin helhet kan du se här

I filmen ovan berättar Mattias Sigfridsson mer om polisens arbete med säkerheten kring Malmöforumet.

Nyhet från
Polisen

Publicerad 14 september 2021 13:29

Polisen, Malmö stad och Skånetrafiken berättade om det förberedande arbetet och hur det kommer att påverka Mal

Källa: Polisen.se


Tags assigned to this article:
Polisens NyheterSverige





High quality & nature friendly luxury cosmetics from Scandinavia - ElishevaShoshana.com

Copyright © NordenBladet 2008-2022 All Rights Reserved.
Skandinaviska / Nordiska nyheter och information på svenska.
Scandinavian / Nordic news and info in Swedish.
Nordic News Service & Link Directory