Flera fall av rattfylleri i Österbotten under helgen

NordenBladet — Under det gångna veckoslutet noterades många misstänkta rattfyllerier inom Österbottens polisinrättnings område. Fallen inträffade på flera orter mellan fredag och söndag.
Under natten mellan fredag och lördag ingrep polisen i flera olika situationer. I Jakobstad påträffades en förare som misstänks för grovt rattfylleri. I Kauhava misstänks en förare för rattfylleri och narkotikabruk. I Toholampi konstaterades ett fall där föraren misstänks för rattfylleri och äventyrande av trafiksäkerheten. På lördagen grep polisen två förare som misstänks för grovt rattfylleri, en i Perho och en i Korsholm. Under natten till söndag påträffades dessutom en förare i Kannus som misstänks för grovt rattfylleri. Under söndagen avslöjades två fall av rattfylleri i Seinäjoki vid en trafiknykterhetskontroll på morgonen. Polisen påträffade även en förare som misstänks för rattfylleri och jaktförseelse. Föraren misstänks ha kört berusad och på baksätet fanns ett laddat hagelgevär och patroner. Polisens förundersökningarna av fallen fortsätter, och påminner om att man aldrig ska köra efter att ha druckit alkohol eller använt rusmedel. Att köra påverkad äventyrar både den egna och andra trafikanters säkerhet. Rattfylleri leder i regel till körförbud och böter, och grovt rattfylleri kan ge fängelsestraff.]]>

Under det gångna veckoslutet noterades många misstänkta rattfyllerier inom Österbottens polisinrättnings område. Fallen inträffade på flera orter mellan fredag och söndag.

Under natten mellan fredag och lördag ingrep polisen i flera olika situationer. I Jakobstad påträffades en förare som misstänks för grovt rattfylleri. I Kauhava misstänks en förare för rattfylleri och narkotikabruk. I Toholampi konstaterades ett fall där föraren misstänks för rattfylleri och äventyrande av trafiksäkerheten.

På lördagen grep polisen två förare som misstänks för grovt rattfylleri, en i Perho och en i Korsholm. Under natten till söndag påträffades dessutom en förare i Kannus som misstänks för grovt rattfylleri.

Under söndagen avslöjades två fall av rattfylleri i Seinäjoki vid en trafiknykterhetskontroll på morgonen. Polisen påträffade även en förare som misstänks för rattfylleri och jaktförseelse. Föraren misstänks ha kört berusad och på baksätet fanns ett laddat hagelgevär och patroner.

Polisens förundersökningarna av fallen fortsätter, och påminner om att man aldrig ska köra efter att ha druckit alkohol eller använt rusmedel. Att köra påverkad äventyrar både den egna och andra trafikanters säkerhet. Rattfylleri leder i regel till körförbud och böter, och grovt rattfylleri kan ge fängelsestraff.

]]>

Källa: Poliisi.fi


Tags assigned to this article:
FinlandPolisens Nyheter och händelser





High quality & nature friendly luxury cosmetics from Scandinavia - ElishevaShoshana.com

Copyright © NordenBladet 2008-2022 All Rights Reserved.
Skandinaviska / Nordiska nyheter och information på svenska.
Scandinavian / Nordic news and info in Swedish.
Nordic News Service & Link Directory