Säkerhetstips från Polisens fjällräddning

NordenBladet — Med anledning av det varma vädret, svaga isar och höga vattenflöden varnar Polisens fjällräddning för att passera över sjöar och vattendrag i fjällen.

– Vi rekommenderar att inte köra över istäckta sjöar och vattendrag och även att se över sin skyddsutrustning. Ha alltid med isdubbar, lina, extrakläder och var alltid flera personer.
I dessa Corona-tider uppmanar vi även till att hålla avstånd och att hålla sig hemma om du uppvisar några sjukdomssymptom.
Besök gärna exempelvis fjällsäkerhetsrådets hemsida inför din fjällresa säger Fredrik Groth, samordnare för fjällräddningen i norrbotten.

Nyhet från
Polisen

Publicerad 27 maj 2020 15:34

Med anledning av det varma vädret, svaga isar och höga vattenflöden varnar Polisens fjällräddning för att passera över sjöar och vattendrag i fjällen.

Källa: Polisen.se


Tags assigned to this article:
Polisens NyheterSverige





High quality & nature friendly luxury cosmetics from Scandinavia - ElishevaShoshana.com

Copyright © NordenBladet 2008-2022 All Rights Reserved.
Skandinaviska / Nordiska nyheter och information på svenska.
Scandinavian / Nordic news and info in Swedish.
Nordic News Service & Link Directory