NordenBladet â Den 25 maj 2023 pĂ„trĂ€ffade polisen 300 kilo dynamit i ett fordon i NorrtĂ€lje, varav 125 kilo hade sĂ„lts av en bergsprĂ€ngare som stulit den frĂ„n sin arbetsplats i syfte att sĂ€lja vidare.
I samband med en förundersökning i ett Àrende som rörde grov brottslighet fick polisen en dna-trÀff som kunde kopplas till en bergsprÀngare. Det ledde till beslut om hemlig telefonavlyssning och genom avlyssningen fick polisen uppgifter om att bergsprÀngaren skulle förse köpare med 250 kilo dynamit uppdelat i tvÄ omgÄngar. Den 25 maj tog bergsprÀngaren hem 125 kilo dynamit som han stulit frÄn sin arbetsplats.
Mannen sÄlde dynamit till grovt kriminella
Polisens spanare var pÄ plats utanför bergsprÀngarens bostad och kunde följa hur tvÄ mÀn anlÀnde till adressen för att enligt överenskommelsen köpa dynamiten. MÀnnen Äkte ivÀg med dynamiten som de betalat med norska sedlar.
â PĂ„ vĂ€g frĂ„n bergsprĂ€ngarens bostad utförde polisen en fingerad trafikkontroll och mĂ€nnen kunde gripas. I fordonet fanns nĂ€rmare 300 kilo dynamit samt en större mĂ€ngd norska kontanter. En stor del av dynamiten i fordonet hade mĂ€nnen köpt hos en leverantör i Eskilstuna och resten kom frĂ„n bergsprĂ€ngaren, sĂ€ger utredare Hannah Larsson vid sektionen för grova brott, PO Stockholm nord.
MÀnnen saknade giltiga tillstÄnd att hantera dynamit. De hade ocksÄ transporterat dynamiten en avsevÀrd strÀcka pÄ allmÀn vÀg och i nÀrheten av bostadshus i ett fordon som saknade föreskrivna skyddsanordningar.
FÀngelse för samtliga misstÀnkta
BergsprÀngaren och de tvÄ mÀnnen dömdes den 29 september i Solna tingsrÀtt till synnerligen grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor. BergsprÀngaren fick fÀngelse i 4 Är och 9 mÄnader och de tvÄ mÀnnen fÀngelse i 3 Är och 9 mÄnader.
Nyhet frÄn
Polisen Stockholms lÀn
Publicerad 10 oktober 2023 10:55
KĂ€lla: Polisen.se
