Uppdaterad 2022-05-24 16:35:23 24 maj 14:16, Trafikolycka, singel, Askersund

NordenBladet — Lastbilen ska enligt initiala uppgifter körts in i bergsväggen i motsatt riktning. Föraren ska vara vaken och kvar i lastbilen. Polisen har precis kommit fram till platsen. 
UPPDATERING kl. 15.23
Trafiken är avstängd i båda riktningarna men kommer eventuellt att släppas på i södergående riktning.
Chauffören sitter fortfarande kvar i hytten men det är oklart om denne är fastklämd eller sitter kvar av en annan anledning.//Christina Hallin, presstalesperson Polisen Bergslagen
UPPDATERING kl. 16.32
Chauffören är förd med ambulanshelikopter till sjukhus men verkar inte vara allvarligt skadad, eventullt skada på ett ben.
I nuläget är det oklart vad som har orsakat olyckan och polisen kommer att åka till sjukhuset för att prata med chauffören samt identifiera denne.//Christina Hallin, presstalesperson Polisen Bergslagen

Lastbil i singelolycka på riksväg 50 i Brattebro söder om Askersund.

Källa: Polisen.se


Tags assigned to this article:
Polisens NyheterSverige





High quality & nature friendly luxury cosmetics from Scandinavia - ElishevaShoshana.com

Copyright © NordenBladet 2008-2022 All Rights Reserved.
Skandinaviska / Nordiska nyheter och information på svenska.
Scandinavian / Nordic news and info in Swedish.
Nordic News Service & Link Directory