NordenBladet — Nationella operativa avdelningen, Noa, har nu pĂ„ morgonen genomfört ett tillslag gĂ€llande matchfixning pĂ„ flera adresser och fem personer Ă€r anhĂ„llna. Arbetet mot matchfixning Ă€r ett prioriterat omrĂ„de för Polismyndigheten.

Ärendet som utreds av Noas nationella anti-korruptionsgrupp Ă€r kopplat till tennis och rör stora summor pengar. I samband med tillslaget, som skett i StockholmsomrĂ„det, anhölls fem personer och det genomfördes Ă€ven husrannsakan pĂ„ flera adresser.
Generellt Ă€r matchfixning ett allvarligt problem och det finns i vissa fall kopplingar till den organiserade brottsligheten. Tillsammans med aktörer som Riksidrottsförbundet, Åklagarmyndigheten och BRÅ betraktar Polismyndigheten problematiken som ett vĂ€sentligt hot mot idrottsrörelsen. Matchfixning ingĂ„r dĂ€rför som ett prioriterat omrĂ„de i den nyligen framtagna inriktningen för hur polisens arbete mot idrottsrelaterad brottslighet ska bedrivas.
– Vi kan se att samtliga idrotter riskerar att drabbas av matchfixning, och vi arbetar intensivt mot detta genom bland annat förebyggande insatser och samverkan pĂ„ flera olika nivĂ„er för att komma Ă„t problemet, sĂ€ger Stefan Erkensjö, nationella anti-korruptionsgruppen, Noa. 
Nyligen vÀcktes Àven Ätal i ett matchfixningsÀrende i Göteborg som ocksÄ rör tennis. I det Àrendet Àr tvÄ personer misstÀnkta men det rör mindre summor pengar.

Nyhet frÄn
Polisen

Publicerad 14 april 2021 08:27

Nationella operativa avdelningen, Noa, har nu pÄ morgonen genomfört ett tillslag gÀllande matchfixning pÄ flera adresser och fem personer Àr anhÄllna. Arbetet mot matchfixning Àr ett prioriterat omrÄde för Polismyndigheten.

KĂ€lla: Polisen.se